Login

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Prawybory Parlamentarne z CEO w szkole

Napisane przez  Opublikowano w: Wydarzenia

Młodzieżowe wybory odbyły się w szkołach w całej w Polsce w ostatnim tygodniu przed wyborami powszechnymi w ramach programu edukacyjnego Młodzi Głosują. W akcji wraz z naszą szkołą wzięło udział ponad 900 szkół.

W naszej szkole uprawnionych do głosowania było 223 uczniów, z czego zagłosowało 169 ( 3 osoby oddały głos nieważny ) – frekwencja wyniosła zatem 75,8%

Wyniki ukształtowały się następująco:

KW Polskie Stronnictwo Ludowe – 11,8%

KW Prawo i Sprawiedliwość – 43,2%

KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – 9,5%

KW Konfederacja Wolność i Niepodległość – 13,6%

KW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni – 20,1%

A jak wyglądały wyniki w całej Polsce?

W szkolnych wyborach brali udział uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz uczniowie szkół podstawowych. W sumie w 760 szkołach, które przesłały wyniki, uprawnionych do głosowania było 211 315 uczniów, zagłosowało 126 921 uczniów – frekwencja wyniosła 60%.

Zwycięzcą wyborów zostało Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 25% głosów młodzieży, na kolejnych miejscach, zdobywając niewiele mniej głosów, uplasował się Sojusz Lewicy Demokratycznej - 23%, Koalicja Obywatelska - 22% oraz Konfederacja - 21%. Jest to pierwsza od wielu lat edycja programu, w której wyniki czterech sił politycznych są tak wyrównane i to jest najważniejszym wnioskiem z tych wyborów – młodzi ludzie podzieleni są według poglądów politycznych na cztery niemal równe grupy. Nie było w tych wyborach partii, komitetu ani kandydata, który przyciągnąłby do siebie większość młodych ludzi.

Warto wspomnieć, że organizowanie wyborów młodzieżowych w szkołach ma charakter wyłącznie edukacyjny i ma służyć zwiększeniu frekwencji całego społeczeństwa.

Jolanta Łukaszewska