Login

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Z wizyta w Sądzie

Napisał  Opublikowano w: Wydarzenia

 W dniu 19 listopada 2018r. uczniowie klasy IIIa z oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Borui Kościelnej odbyli niecodzienną lekcję w Sądzie Rejonowym w Nowym Tomyślu.

Młodzież w ramach korelacji treści z języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie udała się do Sądu w celu przeprowadzenia rozprawy i wydania wyroku w sprawie przestępstwa Panny Amy Carnaby- bohaterki jednego z opowiadań powieści detektywistycznej autorstwa A. Christie pt. ,,Dwanaście spraw Herkulesa’’. Uczniowie zostali serdecznie przyjęci i przywitani przez pracownika tejże instytucji pana sędziego Mariusza Przybylaka, który zapoznał ich z zasadami panującymi podczas rozpraw, kompetencjami sędziego, ławników, asesora, prokuratora, obrońcy oraz z pojęciami związanymi z sądownictwem. W sposób humorystyczny zostały również przywołane śmieszne historie z sali rozpraw! Po pouczających słowach, nadszedł czas na rozpoczęcie ,,uczniowskiej rozprawy’’ – oczywiście w sali rozpraw. Po burzliwych przesłuchaniach udało się wydać ,,trudny’’ wyrok.

Spotkanie, okazało się cennym doświadczeniem i może zaowocuje, że w przyszłości Sądownictwo wzbogaci się o nowego pracownika.

Pomysłodawczynie ,,wyjątkowej lekcji’’- Pani Jolanta Łukaszewska i Pani Mirosława Szymczak- Ratajczak, w imieniu młodzieży szkolnej, pragną podziękować pracownikom Sądu za życzliwość i cenną wiedzę, którą wówczas zdobyto.