Login

Zaloguj się na konto

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Spacer w przeszłość po Borui Kościelnej

Napisane przez  Opublikowano w: Aktualności

 W piątek 22 listopada br. klasa 6c wraz z wychowawcą uczestniczyła w spacerze, który pozwolił przenieść się do czasów powojennej Borui Kościelnej. Stało się to dzięki uprzejmości mieszkańców naszej wsi p. Ireny i Henryka Gaweł, którzy zgodzili się podzielić z nami swoimi informacjami na ten temat.  

Podczas spaceru dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji dotyczących wsi, w której mieszkamy i uczymy się. Przy głównej ulicy stał młyn, zakład wikliniarski oraz filia fabryki produkującej drewniane siedzenia do samochodu Tarpan. Poznaliśmy historię przebudowy kościoła, wiemy też skąd wzięła się nazwa Boruja. W naszej wsi mieściło się kilka sklepów oraz zlewnia mleka, a szkoła, w której się uczymy wcale nie była pierwszym budynkiem, w którym odbywały się lekcje.

 Pan Henryk opowiedział nam zabawną historię o tym, jak dzika świnia biegała po wsi i ostatecznie wylądowała na straganie sklepu z warzywami. Pokazał nam też dom, w którym się urodził z pomocą akuszerki i miejsce, gdzie wraz z kolegami z klasy grał w piłkę.

Naszą wędrówkę zakończyliśmy w budynku szkoły, gdzie p. Henryk pracował. I tu znowu pamięć p. Henryka okazała się niezawodna - pamiętał doskonale co mieściło się w każdej sali lekcyjnej. Dziś budynek jest rozbudowany, a sale zmieniły przeznaczenie, po wejściu do kilku z nich spostrzeżenie naszych przewodników było jedno - zmiany są niesamowite!

Pamięć p. Ireny i p. Henryka to niezwykłe źródło wiedzy. Szczegóły, którymi podzielili się z nami, dostarczyły nam ogromnej wiedzy, dzięki której Dzień Aktywności Twórczej pod hasłem: "Boruja Kościelna - znam i cenię" przeżyliśmy świadomi swojej pracy.

Dziękujemy za to, że mogliśmy spotkać tak ciekawych ludzi i  za czas, który Państwo zarezerwowali dla nas w to piątkowe przedpołudnie.  

J. Łukaszewska

  • P1320572
  • P1320575
  • P1320579

Simple Image Gallery Extended

  

Więcej w tej kategorii: « "Żabki" dbają o zdrowie