TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Napisał  Opublikowano w: Wydarzenia

Od 5 do 9 lutego 2018r. po raz dziewiąty w naszej szkole realizowano projekt - Tydzień Bezpiecznego Internetu, który nawiązuje do DBI organizowanego przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. Wszelkie działania, lekcje na zajęciach komputerowych, spotkania oraz konkursy dotyczyły zasad bezpiecznego korzystania z internetu i właściwego zachowania w sieci. Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem: "TWORZYMY KULTURĘ SZACUNKU W SIECI".

Głównym celem podjętych działań było uświadomienie uczniom, że szacunek to istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Każdy internauta ma prawo do tego, by był szanowany przez innych użytkowników w sieci. Niestety w internecie często jesteśmy świadkami braku poszanowania innych osób, ich prywatności, odmiennych poglądów czy wyznania. Wymiana poglądów bez zachowania kultury skutkuje coraz bardziej niepokojącymi zjawiskami w sieci, które nasilają się i przybierają postać: hejtu, ksenofobii, sekstingu czy cyberprzemocy.

Dlatego należy kształtować wśród młodych internautów pozytywne relacje oparte na szacunku do innych ludzi i świata oraz, że należy szanować też siebie przez ochronę własnej prywatności i reputacji.

Internet to narzędzie, które młodzi ludzie wykorzystują do komunikacji, zdobywania informacji, nauki i zabawy często nie respektując i nie szanując praw innych użytkowników. Dlatego należy uczyć dzieci budowania dobrych i pozytywnych relacji opartych na kulturze i poszanowaniu drugiej strony. Należy też szczególną uwagę zwracać im na to, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za swoje działania jak korzysta i co zamieszcza w sieci.

W ramach zajęć uczniowie klas 1-2 poznawali najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, a trzecioklasiści zasady netykiety. Wszystkich młodych internautów wyczulono, aby nie podawali nigdy swoich prawdziwych danych w sieci oraz nie publikowali zdjęć ze swoim wizerunkiem. Szczególną uwagę zwrócono również na problem zawierania w sieci nowych znajomości oraz zagrożeń wynikających ze spotykań z osobami poznanymi w internecie.

W klasach 4-6 odbyły się zajęcia dotyczące zjawiska hejtu w sieci, a uczniów klasy 7 oraz 2 i 3 gimnazjum zapoznano z prawami i obowiązkami cyfrowego obywatela, umieszczania niestosownych treści w sieci i konsekwencji z tym związanych oraz ze zjawiskiem cyberprzemocy.

Do obchodów związanych z bezpieczeństwem w internecie aktywnie włączyła się biblioteka szkolno – publiczna, którą prowadzi p. Mirosława Miarka. To tam 6 lutego, w Dzień Bezpiecznego Internetu odbyły się dla uczniów z klas: 4a, 4b, 5b, 6a, 7 oraz 2 gimnazjum trzy spotkania z przedstawicielem Stowarzyszenia "Paruzja" - z panem Dariuszem Borowskim. Zaproszony gość przedstawił najczęściej pojawiające się w sieci zagrożenia na jakie mogą być narażeni oraz sposoby unikania ich poprzez właściwe zabezpieczanie swoich danych, kont, profili czy sprzętu z którego korzystają.

W piątek 5 lutego w sali gimnastycznej w ramach współpracy z Wydziałem Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu zorganizowano spotkania uczniów z wszystkich klas z Policjantką panią A. Urbaniak, która w obrazowy sposób przedstawiła młodszym dzieciom zagrożenia dotyczące niewłaściwego korzystania z internetu. Natomiast uczniom klas starszych zwróciła szczególną uwagę na problem cyberprzemocy i hejtu w sieci oraz ich konsekwencjach prawnych.

Na zakończenie razem z przedstawicielem Straży Miejskiej omówiła niebezpieczeństwa, jakie mogą spotkać dzieci w okresie ferii zimowych oraz przypomniała o zasadach bezpiecznego wypoczynku zimą.

Dodatkowo w ramach Tygodnia Bezpiecznego Internetu – "TWORZYMY KULTURĘ SZACUNKU W SIECI" ogłoszony został przez organizatora projektu międzyklasowy konkurs w kategoriach: kl. 1 – 3, kl. 4 – 6 oraz kl. 7 – 3 gim. Wszystkie klasy mogły wykazać się talentem artystycznym i technicznym wykonując Damę i Dżentelmena Internetu. Zapał z jakim wszyscy przystąpli do konkursu oraz pomysłowość twórców sprawiła, że komisja miała ogromny problem z wyborem najlepszej pracy. Po długich i burzliwych obradach zadecydowano, że:

- w kategorii kl. 1 – 3 wygrała klasa 3b,

- w kategorii kl. 4 – 6 wygrała klasa 6b,

- w kategorii kl. 7 – 3 gim. wygrała klasa 3a gimnazjum

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczniom życzymy bezpiecznych ferii zimowych.

• P1070238
  • P1070239